KOSMICKÁ NOC JE ZA NÁMI!

Pondělní večer sluníčkové děti strávily opravdu dobrodružně. Část dne jsme věnovali vesmírným projektům, které byly opravdu vydařené. Spoustu zábavy si děti užily při hraní tématických her, nechyběla ani vodní bitva, vzhledem k teplému počasí. Horký den nám omožnil dát si i večerní sprchu pod širým nebem, také povečeřet jsme mohli na čerstvém vzduchu. Večeře všem moc chutnala, někteří jedlíci si i přidali.

K dispozici jsme měli hvězdný dalekohled. Mohli jsme tedy po setmění pozorovat hvězdy a ukazovat si hvězdná souhvězdí.

Den byl pro děti plný zážitků, proto některé z nich nechtěly ani usnout, což dnes ráno pocítily a nejraději by místo snídaně a ranní rozcvičky si šly dát dvacet :).

Prohlédněte si fotografie z akce zde


VESMÍRNÉ PROJEKTY

Vážení rodiče,

prosíme Vás o pomoc při vytváření projektů, které s dětmi připravujeme.

Každé dítě má zadané téma týkající se vesmíru. Jeho úkolem je, společně s Vámi, sesbírat informace a dozvědět se o něm něco více - nechceme žádné elaboráty, referáty, nic vědeckého. Dobrým nástrojem jsou například obrázky, podle kterých dokáže dítko říci ostatním dvě, tři věty o daném tématu; obdobně jako jste vytvářeli projekty na květiny.

(Např.: Venuše - jakou má barvu? Žije tam někdo? Je větší než Země?)

Projekty, prosím, doneste nejpozději tento pátek, tedy 14. června.

POUZE PRO SLUNÍČKOVÉ DĚTI!

Děkujeme

 


 

KOSMICKÁ NOC VE ŠKOLCE

17. června, tedy v pondělí, připravujeme pro třídu Sluníček přespání ve školce. Jak bude den probíhat?

Děti přijdou v pondělí ráno (jako obvykle do 8:15) a Vy si je vyzvednete až následující den, tedy v úterý (buď po obědě nebo po odpočinku, to už záleží na Vás :).

PROGRAM:

 • Fotografování v maskách
 • Taneční rej
 • Volná hra dětí
 • Večeře - opékání buřtů venku na zahradě (pod dohledem hasičů)
 • Vesmírné hry
 • Trénování na rozloučení s předškoláčky
 • Dílnička - vyrábění přívěsků
 • Pozorování západu Slunce
 • Hry dle výběru dětí
 • Pozorování noční oblohy, hledání souhvězdí (při dobré viditelnosti)

Spaní v MŠ není samozřejmě povinné, pokud dítě nechce, můžete si ho vyzvednout jako obvykle, do 17:00). Chceme, aby si děti tento den užily, ale je jasné, že každému odloučení přes noc od rodičů nemusí být po chuti.

Ovšem, jestliže si dítě v pondělí již odvedete, není možné ho přivést zpět!

Prosíme o příspěvek 100 Kč za každé dítě, které se rozhodne strávit ve školce noc - peníze budou využity na nákup večeře, snídaně, a drobných odměn k soutěžím.

PROSÍM NEVYPÍNEJTE SI SVÉ MOBILNÍ TELEFONY A NOSTE JE STÁLE U SEBE, abychom Vás mohli v případě nutnosti kontaktovat (častá nekázeň, stýskání, nevolnost,...).

Nejedná se o povinnou akci, kterou musí dítě absolvovat a není součástí povinného předškolního vzdělávání. Paní učitelky jej uspořádaly dětem dobrovolně, za odměnu a jako součást rozloučení s MŠ. Den si chtějí užít jak ony, tak i děti, proto prosím chápejte, že pokud bude některé z dětí často neukázněné, bude narušovat program a kazit ostatním zábavu, rodiče si ho odvedou domů.


POSLEDNÍ HODINA SPORTOVNÍCH HER A SLUNÍČKOVÉ CVIČENÍ

Vážení rodiče,

v pondělí, 27. 5. proběhla poslední hodina sportovních her v tomto školním roce. Budeme se na Vás opět těšit v září. Také pravidelné cvičení v tělocvičně Sluníček je již u konce. Vzhledem k přízni počasí cvičíme na školkové zahradě.


ONDŘEJOVSKÁ HVĚZDÁRNA

V pondělí nás čekala další plánovaná dobrodružná cesta za poznáváním vesmíru. A kam jinam bychom měli vyrazit, než tam, kde se nachází největší dalekohled v České republice, kterým lze pozorovat hvězdy opravdu zblízka. Při příjezdu na nás čekala milá paní průvodkyně, která nejenže nám onen dalekohled ukázala, ale provedla nás i celou hvězdárnou. Během prohlídky jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí o vesmíru. Například už teď čestlické děti ví, jakou barvu má skutečně naše Slunce. Mohli jsme si sáhnout  na opravdový meteorit, který je vážně hodně těžký, a také jsme si vyslechli pozoruhodné informace o životě-neživotě na jiných planetách a zda by dnešní člověk mohl teoreticky žít a přežít na jiné planetě.

I děti paní průvodkyni potěšily, když odříkali názvy všech planet naší sluneční soustavy. Za odměnu a také jako památku dostaly při odjezdu malý dáreček.

Ještě před cestou jsme si pochutnali na výborném obědě, který nám paní kuchařky připravily a okolo jedné hodiny jsme se vydali na cestu zpět do MŠ.

Pro děti byl výlet velmi poučný a plný pozoruhodných informací.

Fotografie


 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ ŘÍČANY

V pátek sluníčkové děti vyjely na dopravní hřiště do Říčan. Cestu MHD Sluníčka zvládly bravurně, počasí nám přálo. Během krásného dne si děti užily spousta zábavy, zopakovaly si pravidla, která platí na silnici a navíc se mohly na chvíli stát účastníkem silničního provozu v bezpečném prostředí a vyzkoušet si tak v praxi, o čem jsme si povídaly v MŠ. Dětem se den velmi líbil a navíc se i mnohé naučily.

Fotografie


POZOR VÝLET!

Už toto pondělí jedeme na výlet. Nezapomeňte připravit dětem batůžky a do školky přijít do 8:00 hodin. Děti nebudou mít tento den klidový režim (odpočinek po obědě), proto prosíme, nejmenší dětičky si vyzvedněte hned po příjezdu, tj. cca ve 14:30 hod.

Děkujeme

 

Co do batůžku?

 • Pití v uzavíratelné lahvi

Bude pravděpodobně horký den, proto prosíme, ještě doma namažte děti opalovacím krémem a nezapomeňte na pokrývku hlavy.

 

NEBALTE DĚTEM NIC JINÉHO NEŽ PITÍ. ŽÁDNÉ BONBONY ANI PENÍZE ANI SVAČINU. Svačinu i oběd máme připravené s sebou od paní kuchařek.

Děkujeme


CO NÁS JEŠTĚ VE ŠKOLCE ČEKÁ?

Školní rok se pomalu blíží ke svému cíli, ale než protne pomyslnou cílovou pásku, máme pro děti připraveno ještě několik akcí.

 • DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ ŘÍČANY

Třídu Sluníček čeká v červnu výlet do Říčan na dopravní hřiště jako doplnění vzdělávacího celku věnovaný dopravní výchově. Pojedeme MHD, přičemž jejich dopravní prostředky na hřiště (kola, koloběžky, odstrkovadla) budou odvezeny autem.

 • MIMOZEMSKÉ VAŘENÍ

Společně s našimi paní kuchařkami připravujeme společné vaření s dětmi. Menu bude následující: Jako předkrm budou podávány "bramborové placky podle mimozemšťánka Huga"; ten nám připraví děti ze třídy Sluníček. A jako hlavní chod budeme servírovat "pizzu Mars", kterou připraví malí kuchaři a kuchařky ze třídy Hvězdiček.

 • VESMÍRNÉ PROJEKTY

Jak už jistě všichni víte, letošní rok je věnovaný vesmíru a vše kolem něj. Hvězdičky už vědí, jak je naše Země jedinečná a že obíhá kolem Slunce.

Sluníčka poznávají sluneční soustavu. Na toto téma budou zadávány i projekty předškolákům (vytvářené s pomocí rodičů). O všem budete včas informováni.

 • VÝLET DO ONDŘEJOVSKÉ HVĚZDÁRNY

V pondělí, 3. 6. navštívíme hvězdárnu v Ondřejově. Doprava je zajištěna, s sebou prosíme pouze batůžek a pití v uzavíratelné lahvi (ne s brčkem). Svačinu máme připravenou od paní kuchařek, tudíž dětem nezabalujte nic "na přilepšenou", žádné dobroty ani bonbony ani peníze. Přihlédněte také na stav počasí a děti podle toho prosím oblékněte, popřípadě, přibalte pláštěnku, mělo-li by pršet.

 • MOBILNÍ PLANETÁRIUM

Ve čtvrtek, 13. 6. nás navštíví mobilní planetárium, kde shlédneme krátkou naučnou pohádku o vesmíru.

 • VESMÍRNÉ NOCOVÁNÍ VE ŠKOLCE

Během června plánujeme pro předškolní děti spaní ve školce. Pro děti je připraven dobrodružný program na celý den, jehož součástí je například pozorování noční oblohy hvězdářským dalekohledem.

 • SLAVNOSTNÍ ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁČKY

Letošní rozloučení s předškoláčky je naplánováno na pátek, 21. června jako vždy, od 17:00. Jak je naším zvykem převlékneme se my, děti, i vy, rodiče, do kostýmů kosmonautů, raket, mimozemšťanů, nočních obloh.... fantazii se meze nekladou.

V tento den Vás prosíme, abyste si děti vyzvedli už po obědě, tj. nejpozději do 13:00 hodin. Musíme vše připravit na odpolední slavnost a mimo jiné by byly děti ochuzené o radost z překvapení. Děkujeme za pochopení.

 • FOCENÍ S MASKÁCH

V pondělí před zahradní slavností, tj. 17. června proběhne fotografování v maskách. Proto prosíme, připravte dětem masky, které mají nachystané na pátek, už v pondělí (tématem kostýmů i na focení je vesmír). Začínáme se fotit už v 8:00.

 

I letos bude slavnostní rozloučení plné zábavy, her a překvapení. Přijede nás navštívit televizní kamarád z Kouzelné školky Michal Nesvadba, nebude chybět ani DJ Ruda, svojí kosmickou hudbou nás upoutá Pája, přiklušou nebeští jezdci na koních, vesmírně si zasoutěžíme, bude připraveno nebeské občerstvení a mnoho dalšího. Ovšem jak se rozloučíme přímo s předškoláčky? To už je tajemství.


POSLEDNÍ STRÁVENÝ DEN V SOLNÉ JESKYNI

Minulý pátek jsme naposledy v tomto školním roce navštívili solnou jeskyni, kde na nás tentokrát čekalo další překvapení. Dostali jsme zprávu, že v tajemných zákoutí jeskyně se schovává poklad. Děti se ihned daly do dobrodužného hledání a snažily se poklad co nejdříve nalézt. Nakonec poklad nebyl pouze jeden, ale byl rozmístěn po celé solné jeskyni, takže děti postupně nacházely drahokamy a zlaťáky, dokud nebyla truhla na poklad plná. Děti byly z hledání nadšené a jako odměnu si mohl každý svůj úlovek odnést domů.


TŘÍDNÍ SCHŮZKY RODIČŮ NOVĚ PŘIJATÝCH DĚTÍ

KDY: 25. června od 17:00 hodin

KDE: budova MŠ Čestlice (Pitkovická 260, Čestlice)

Seznámíme Vás s chodem mateřské školy, získáte potřebné informace k platbám apod. Proto prosíme, je-li to alespoň trošku možné, dostavte se.

Děkujeme

kolektiv MŠ


DIVADÉLKO PRO NOVĚ PŘIJATÉ DĚTI

Milí rodiče nově přijatých dětí,

srdečně Vás zveme na dětské hudební představení Lenky Hamajdové o námořníku Boříkovi. Divadélko se koná ve čtvrtek, 6. června od 10:00 v prostorách naší MŠ.

Těšíme se na Vás :)


VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO MŠ ČESTLICE PRO ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Informace ohledně přijetí či nepřijetí Vašeho dítěte do MŠ najdete v záložce "Zápis".


ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁČKY

Milí rodiče,

Co nás ještě ve školce čeká?

Pro tento rok máme zvolené vesmírné téma - Letíme do vesmíru!

Během celého roku děti seznamujeme s tímto tématem - povídáme si o Slunci, o Zemi a dalších planetách, tímto směrem jsou zaměřené i některé hry, vyrábíme mimozemšťánky aj.

Také výlet se ponese v tomto duchu; 3. června se chystáme do Ondřejova, kde navštívíme hvězdárnu.

A ani každoroční rozloučení s předškoláčky nevynecháme. Letos se bude konat 21. 6. 2019 od 17:00. Připravte pro děti, ale také pro sebe, kostýmy související s vesmírem; těšíme se na mimozemšťánky, hvězdičky, komety, planetky, meteority, vesmírné lodě, černé díry :).... fantazii se meze nekladou. Na akci bude přítomna kostýmová policie, která sází tučné pokuty těm, koho načape bez převleku :).

 

Pro děti prosím připravte masku o týden dříve na fotografování, které proběhne 17.6. od 8:00hod.


PRVNÍ NÁVŠTĚVA V SOLNÉ JESKYNI

V pátek jsme navštívili poprvé solnou jeskyni v Herinku. Vše probíhalo výborně, vyzkoušeli jsme si různé relaxační techniky, zpívali jsme, vyslechli jsme si pohádku... Snažíme se o to, aby se děti naučily odpočívat, což je v dnešním světě plného spěchu a chaosu velmi důležité i z hlediska dobrého udržování jejich budoucí psychohygieny.

Samozřejmě měli dostatek prostoru ke hraní v solništi. Dětem se velmi v jeskyni líbilo.

Těšíme se na další příjemně strávené pátky v Herinku :). Abychom byli připravení, nezapomeňte prosím vše řádně dětem vyklepat (popř. vyprat) a připravit na další pobývání :).

 


ZÁPIS ŠKOLNÍ ROK 2019/2020

Všechny potřebné informace najdete v záložce "zápis".


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ


SOLNÁ JESKYNĚ HERINK

Tento pátek, 8. 3., nás čeká první návštěva solné jeskyně v Herinku. Prosíme rodiče, aby své děti, které se přihlásili, přivedli nejpozději do 8:15. V 8:30 bude pro děti přistavený autobus.

Co zabalit s sebou:

 • Batůžek
 • Světlé náhradní ponožky
 • Podepsané pití (uzavíratelné; nevhodná jsou pitíčka apod.)

 

Děti se ráno v solné jeskyni ani v MŠ nebudou převlékat, proto prosíme, aby přišly oblečené do solné jeskyně už z domova (nejlepší slabé tepláky, legínky, ve kterých mají volný prostor k pohybu).


EDUKATIVNÍ PROGRAM - KOZA DOMÁCÍ

Ve středu, 20. 2. se uskuteční na zahradě MŠ edukativní program – koza domácí.

Kozy jsou velice socializované a cvičené, jejich výcvik se podobá dogdancingu. Jedna z nich dokonce zvítězila v soutěži Miss koza 2013.

Program je složený:
– z edukativní části (5-10min.), kdy se děti seznámí s tím, jak kozičky žijí, jak se živí, ukázka dojení
– druhá část programu je zážitková, kdy kozičky předvedou různé kousky a tanečky.
– třetí část je interaktivní, kdy se děti mohou pomazlit s kozičkami, jít s nimi na procházku atd.


SOLNÁ JESKYNĚ HERINK

V termínech od 8.3.2019 - 17.5.2019 budeme s dětmi navštěvovat SOLNOU JESKYNI V HERINKU. Pobyt v solné jeskyni bude probíhat každý pátek během dopoledního řízeného programu.

Předpokládané odjezdy autobusem z MŠ jsou v 8:30hod. a návraty zpět do MŠ jsou plánované do cca 11:00 hod.

Cena za pobyt v solné jeskyni a dopravy se bude odvíjet od nahlášeného počtu dětí. Za solnou jeskyni je stanovena částka na 650kč/60min a za autobus 1500kč/jízda (tam i zpět). Tyto částky budou rozpočítány dle počtu přihlášených dětí. Celková kapacita pro tuto akci je 19 dětí.

např: při počtu 19 dětí:

* solná jeskyně 10 lekcí = 343kč/ 1 dítě

* autobus 10 jízd = 790kč/ 1 dítě

Během pobytu v solné jeskyni si vyzkoušíme různé relaxační techniky. Děti si odpočinou u poslechu pohádek či relaxační hudby. Pomocí jógy se budeme věnovat upevňování správné techniky dýchání. Dětem bude k dispozici i tzv. soliště (což je obdoba pískoviště ovšem písek je zaměněn solí).

V případě zájmu Vás prosíme o zapsání svého dítěte nejpozději do jarních prázdnin 22.2.2019.

Bude-li přihlášeno více dětí než je stanoven maximální počet, budou upřednostňovány děti staršího data narození.

Následně, během měsíce března, budou paní učitelky vybírat peníze.

Děkujeme


ZRUŠENÁ HODINA FLÉTNY

Z důvodu nízkého počtu dětí v MŠ je středeční kroužek flétny zrušen. Náhradní hodina flétny bude v červnu.


ZRUŠENÉ DIVADLO

Z důvodu nízkého počtu dětí v MŠ je páteční divadlo zrušené. Náhradní termín bude upřesněn.


CVIČENÍ V TĚLOCVIČNĚ

Vzhledem k vysoké nemocnosti dětí a paní učitelek se toto a následující pondělí (21. 1. a 28. 1.) cvičení v tělocvičně neuskuteční.


VYSOKÁ NEMOCNOST

Prosíme, věnujte svým dětem v tomto období více pozornosti a při jakémkoliv podezření na některou z vyskytujíccíh se nemocí v MŠ (střevní chřipka, neštovice, spála, vši) nebo i jiné, nechte dítě raději doma, aby nenakazilo ten malý zbytek "přeživších". Nemoci se i nadále šíří a není možné se jich zcela zbavit, budou-li chodit do MŠ děti nedoléčené. Buďte prosím ohleduplní k ostatním dětem, jejich rodičům i k personálu MŠ. Jestliže by takováto situace přetrvávala i nadále, budeme nuceni MŠ dočasně uzavřít.

 

Děkujeme za pochopení


VÝSKYT NEŠTOVIC

V MŠ se objevily případy planých neštovic. Prosíme rodiče, aby zvýšili pozornost vůči svým dětem a případné náznaky začínající nemoci hlásili třídním učitelkám.

Plané neštovice mohou mít v některých stádiích těhotenství neblahý vliv na vývoj plodu. Proto nastávajíci maminky raději zvažte, zda své starší dítě do MŠ poslat.

 


PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme rodičům za výpomoc při vytváření vánoční besídky, ať již samotnými dary, cukrovím či za finanční podporu.

Děkujeme zejména paní Němcové a panu Němcovi, jejichž přispěním nás, stejně jako  minulých letech, může navštívit Ježíšek a pod stromečekem tak každé dítě najde svůj vlastní dáreček.

DĚKUJEME


VÁNOČNÍ BESÍDKA

Příští týden ve čtvrtek, 20. 12., nás čeká poslední akce tohoto roku - vánoční besídka. Startujeme v 17:00. Vzhledem k tomu, že je nutné na večer vše připravit (pohoštění, překvapení pro děti) prosíme Vás, abyste si své děti vyzvedli nejpozději do 14:30.

Pokud byste měli chuť a zájem, můžete se svým pohoštěním přispět i vy. Fantazii se meze nekladou :). Dobroty můžete přinést už ráno nebo když budete děti vyzvedávat.

Děkujeme


PEČENÍ PERNÍČKŮ

Zítra, 12. prosince pečeme perníčky. Děti si mohou na zítřejší voňavé pečení zabalit svoji zástěrku na vaření, váleček na těsto či vykrajovátka oblíbených tvarů.


OCHRANA ZDRAVÍ DĚTÍ

Milí rodiče,

v těchto zimních měsících je lidský organismus náchylný k různým onemocněním a virozám, proto je dobrá jistá prevence u svých dětí (dostatečné oblékání, dostatek vitaminů apod.).

Jestliže se už stane, že Vaše dítě jeví známky nastupující nemoci (únava, teplota, rýma, kašel, průjem, aj.), je dobré nechat dítě odpočinout (jeden, dva dny). Pro dítě je pobyt v MŠ přece jen určitá zátěž a je lepší, když si pár dní odpočine, než když se pak potácí s nemocí dlouhé týdny a banální nachlazení pak může vyústit v závažnější chorobu. Navíc v MŠ pobývá i s dalšími dětmi, které chtějí být zdravé. Buďte k nim prosím ohleduplní a neposílejte nemocné děti do kolektivu.

Pokud jste navštívili se svým dítětem pediatra s podezřením na onemocnění a byla Vám předepsána léčba antibiotiky, nechte své dítě odpočívat a vypořádat se s nemocí doma v posteli. Ani dospělým není do zpěvu, když musí nemocní do práce. Navíc aby byla léčba anitibiotiky opravdu efektivní, měl by následovat další týden klidového režimu, což při pobytu v MŠ dítěti zcela neumožňujete.

 

CHRAŇTE ZDRAVÍ SVÝCH DĚTÍ!

 

Děkujeme za pochopení


PONDĚLNÍ FOCENÍ

Milí rodiče,

nezapoměňte, toto pondělí, 26. 11. čeká děti vánoční focení.


OBLEČENÍ DO TĚLOCVIČNY

Prosíme rodiče sluníčkových dětí, aby každé pondělí přibalili dětem ke sportovnímu oblečení do batůžku ještě mikinu. Než se děti zahřejí sportem, je v tělocvičně chladněji vzhledem ke změně počasí.


NÁVŠTĚVA MIKULÁŠE

Ve středu, 5. 12. čekáme nebeskou návštěvu se svými pekelnými kamarády. Mikuláš s andělíčkem a se svým kumpánem čertíkem přijdou zkontrolovat, jestli se ve školce nenalézá nějaký adept na pekelnou váhu. Nebudou však hledat jen malé čertíky a čertice, ale také hodné andělíčky, aby je mohl velký anděl s Mikulášem pochválit a předat jim sladkou odměnu. Tu mají samozřejmě připravené pro všechny děti, ovšem musí přesvědčit i čerchmanta, že si ho opravdu zaslouží. Návštěva dorazí okolo 10:00.


NOVÉ FOTOGRAFIE VE FOTOGALERII!

Pro zobrazení galerie klikněte zde.


PŘESUNUTÍ TERMÍNU DIVADÉLKA

Z důvodu nemoci účinkujících v plánovaném divadle na 26. 10., muselo být zrušené. Proběhne v náhradním termínu, který se včas dozvíte :).


POZOR ZMĚNA - TŘÍDA SLUNÍČEK

Z kapacitních důvodu se přesouvá dopolední cvičení v tělocvičně z čtvrtka na PONDĚLÍ. Nezapomeňte tedy dětem zabalit vše potřebné už na PONDĚLÍ.

Pro připomenutí: Co s sebou do tělocvičny?

 • batůžek
 • sálové boty (ne s černou podrážkou!, ne baleríny)
 • sportovní oblečení
 • podepsané pití
 • děvčata - gumičku na vlasy

HURÁ DO ŠKOLKY

První dny strávené v MŠ si děti velmi užily. Seznámily se s novým prostředím, se svými paní učitelkami a se svými novými kamarády.

Podívejte se co nás čeká dál, v následujících měsících, v záložce "KALENDÁŘ AKCÍ".

 
 
© 2010 Základní a mateřská školka Čestlice| Základní škola | Mateřská škola | Obec Čestlice
vytvořily Souteze24.cz